Apie geriamąjį vandenį šilų seniūnijoje

Naikinant afrikinio kiaulių maro židinį UAB „Beržų kompleksas", Šilų k., Šilų sen., Jonavos r. sav., buvo nugaišinta ir sunaikinta 24336 vnt. kiaulių ir 2645 t pašarų.

Pasireiškus gyvūnų užkrečiamųjų ligų protrūkiui, vienas iš naikinimo būdų yra gaišenų laidojimas vietoje. Naikinimas buvo atliekamas iš anksto su Geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos suderintoje kiaulių gaišenų ir utilizuojamų pašarų laidojimo vietoje.

Žinoma, kad gaišenų užkasimo vietoje formuojasi filtratas, kurio pagrindas yra per gaišenas prasiskverbiantis vanduo ir skysčiai. Jo sudėtis priklauso nuo laiko, praėjusio po gyvūnų užkasimo, aplinkos temperatūros, kritulių kiekio ir gruntinio vandens lygio. Remiantis kitų šalių patirtimi, praėjus 50 dienų nuo gaišenų užkasimo, filtrate atsiranda pokyčių, o didžiausias filtrato užteršimas stebimas praėjus 200 dienų, po 400 dienų jo koncentracija pasiekia įprastą lygį.

Atsižvelgus į tai, artimiausiuose Lukšių ir Šilų kaimuose, Šilų sen., prieš gyvūnų užkasimą buvo atrinkti šachtinių šulinių vandens mėginiai įvertinti, ar gaišenų užkasimo vietos filtratas vėliau nepateks į aplinkinius šulinius ir nepablogins individualiai naudojamo geriamojo vandens saugos ir kokybės.

Individualiai naudojamų šulinių vandens tyrimų rezultatai nebuvo džiuginantys. Cheminis vandens užterštumas siekė 55 proc. tirtų šulinių:

  1. Padidintas geležies kiekis – 2 šuliniai (ribinė vertė – 200, aptikta nuo 281 iki 294).
  2. Permanganato indeksas – 1 šulinys (rodo neorganines druskas).
  3. Padidintas nitratų kiekis – 7 šuliniai (ribinė vertė – 50, aptikta nuo 61 iki 127 µg/l).

Mikrobiologinis vandens užterštumas fiksuotas 72 proc. šulinių: aptikti žarniniai enterokokai – 13 šulinių (ribinis mikroorganizmų skaičius – 0, aptikta nuo 1-87 KSV100 ml).

Šulinių vanduo, kuriame nitratų kiekis padidėjęs, kelia pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Ypač nitratai pavojingi nėščiosioms, taip pat naujagimiams ir kūdikiams pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais. Toksinis nitratų poveikis atsiranda dėl nitratų redukcijos į nitritus, pastarieji oksiduoja hemoglobiną į methemoglobiną. Nitratai nepašalinami nei virinant, nei įprastais buitiniais filtrais. Būtina žinoti, kad nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos.

Mikrobinės taršos galima išvengti vandenį virinant, tačiau gyventojai turėtų susirūpinti tokių šulinių sutvarkymu, išvalymu ir vandens dezinfekcija.

Rekomenduojama kartą per metus, geriausiai pavasarį, atlikti šulinių valymą:

  1. Išpumpuojant ar išsemiant iš šulinio vandenį;
  2. Išvalant šachtinio šulinio dugne susikaupusį dumblą;
  3. Nuvalius rentinio sieneles, patikrinamas jų sandarumas, užsandarinami plyšiai tarp rentinių;
  4. Esant mikrobinei taršai, dezinfekuoti vandenį (chlorkalkių skiediniu, kalcio hipochloridu, natrio hipochlodidu, izocianuratų tabletėmis).

Lietuvos teisės aktuose numatyta, kad šulinių savininkai patys rūpinasi naudojamojo vandens sauga ir kokybe ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus privalo organizuoti vandens cheminį ir mikrobiologinį tyrimą.

Jonavos r. Šilų seniūnijoje, siekiant įvertinti, ar užkastų kiaulių gaišenų irimo produktai dar daugiau nepablogins artimiausių šulinių vandens kokybės, ir ateityje bus atliekami šių šulinių vandens tyrimai.

Jonavos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkė-valstybinė veterinarijos inspektorė Diana Daina Šutovienė

kitos naujienos.

2 peržiūros liepos mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.